שמעון שבס - ביוגרפיה

שמעון שבס
שמעון שבס היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת יצחק רבין זכרונו  לברכה. כיום שמעון יו"ר חברת HolistiCyber המתמחה בשירותי אבטחה ברמה מדינית וארגונית.

לשמעון שבס תואר במנהל עסקים מאוניברסיטת ניו הייבן היוקרתית, שיושבת במדינת קונטיקט שבצפון מזרח ארצות הברית. שבס גם השלים מספר קורסים בנושא בטחון לאומי ובטחון בין-לאומי שהועברו על ידי משרד ההגנה של ארצות הברית.

קריירה בפוליטיקה

שמעון שבס התחיל את הקריירה הפוליטית שלו בפוליטיקה המקומית של רמת הגולן. הוא היה יושב ראש החברה הכלכלית לפיתוח רמת הגולן ויושב ראש ועד ישובי רמת הגולן ובאותה תקופה גם תפקד כממלא מקום ראש המועצה האזורית גולן. אחר כך עבר, שמעון שבס, לזירה הלאומית כעוזר שר הבטחון לתחום תשתיות לאומיות, התיישבויות ואזורי פיתוח וכעוזרו האישי והפוליטי של יצחק רבין, כשזה היה בלשכת שר הבטחון. 

שמעון שבס ישב באותה התקופה בדירקטוריונים רבים של חברות ציבוריות, ביניהן: תע"ש, הבנק למסחר, התעשיה הצבאית לישראל ועוד.

לקראת מערכת הבחירות של שנת 1992 זכה יצחק רבין בפריימריס של מפלגת העבודה, ומינה את שבס להיות מנהל הקמפיין שלו. התוצאה הייתה הניצחון הראשון של המפלגה בבחירות מאז המהפך של 1977. עם כניסתו של רבין למשרד ראש הממשלה התמנה שמעון שבס להיות מנכ"ל המשרד, כשתחת אחריותו מספר רב של פרויקטים תשתיתיים לאומיים. בין היתר הוא גם הועמד בראש ועדה שכללה מספר מנכ"לים ממשרדי הממשלה השונים, שמטרתה להביא להאצת בניית יחידות דיור ברחבי הארץ, בסיומה שוחררו שטחים רבים לבנייה ועליהם הוקמו 70 אלף יחידות דיור.

בין 1993-1995 התקדם תהליך השלום בין ישראל והפלסטינים. על רקע זה ומספר פיגועים התרבו ההפגנות נגד התהליך וגברה ההסתה נגד ראש הממשלה רבין. ב-4 בנובמבר התקיימה עצרת שלום רבת משתתפים בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, וכשבסיומה חזר רבין למכונית השרד רצח אותו יגאל עמיר. בין הסופדים לרבין בהלוויה הממלכתית שהתקיימה לאחר מכן היה שמעון שבס, מקורבו וידידו זה שנים רבות. כמו כן, ספדו לרבין נשיא המדינה עזר ויצמן, נשיא ארה"ב ביל קלינטון ושר החוץ שמעון פרס.

בעקבות הרצח עזב שמעון שבס את הפוליטיקה הישראלית ופנה לעולם העסקים.


קריירה בעסקים

מאז 2002 עובד שמעון שבס כיועץ פוליטי אישי עבור מנהיגים זרים בולטים, ביניהם ראש ממשלת הונגריה, ראש ממשלת רומניה, נשיא סרביה, בכירים בממשל האמריקאי וראש ממשלת אוסטריה. בנוסף, הוא מייעץ לגופים כלכליים גדולים בארה"ב ובאירופה.

שמעון שבס הוא שותף ומנהל ב-RSLB, שהוקמה יחד עם אמנון ליפקין שחק, גיל ברגר ויובל רבין, בנו של יצחק. משרדי החברה ממוקמים בוושינגטון הבירה, והקשרים של מקימיה עם בכירי התעשיה והממשל בארצות הברית מאפשרים ללקוחות RSLB  נגישות לשוק המקומי. החברה עובדת בשיתוף עם גופים בינלאומיים כמו הבנק העולמי, ה-International Finance Corporation ועוד'. 

פעילות ציבורית

שמעון שבס סייע לגופים רבים בישראל. הוא פעל למען מרכז רבין ומשמש כחבר הנהלת העמותה שנוסדה שנתיים אחרי הרצח על מנת להנציח את האיש ואת פועלו ארוך השנים בישראל, וגם לעודד דיון ציבורי בנוגע לנסיבות שהובילו לרצח.

מטרות נוספות עבורן פעל שבס היו עמותת על"ה נגב וחיילים שמשרתים ביחידות עילית בצה"ל. על"ה הוא כפר שיקומי שמוכר על ידי ממשלת ישראל כפרויקט לאומי. הוא ממוקם סמוך לאופקים ונותן מענה לכ-250 צעירות וצעירים בעלי צרכים מיוחדים, מאלה שסובלים מפיגור שכלי ועד אנשים הזקוקים לטיפול סיעודי. על"ה נגב קיים מאז שנת 2003 ומטרתו לשלם לקדם נוער בסיכון ואוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, ביניהם אוטיסטים.

על רקע המחאה החברתית ששטפה את ישראל בקיץ 2011 הביע שמעון שבס את דעתו כי רק שינוי קיצוני של סדר העדיפויות הכלכלי-חברתי במדינה יוביל לשיפור אמיתי באיכות החיים של אזרחי ישראל. לדידו, הממשלה הנוכחית איננה יכולה לבצע את השינוי הזה, ולכן על המחאה להוביל לבחירות חדשות, לעלייתה של מפלגה ידשה ולבחירת הנהגה חדשה. 


קישורים נוספים